W pierwszej oraz drugiej części poradnika biegowego Ania Makuch przedstawiła zasady treningu posłuszeństwa, skupienia, naukę niezbędnych komend, wybór sprzętu oraz wstęp do treningu. W trzeciej, ostatniej części pozostał sam trening biegacza oraz psa. Liczymy, że nasz cykl biegowy wykorzystacie w rozpoczynającym się sezonie jesienno zimowym, a tym samy zachęcimy Was do biegania z psem. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają aspiracje do udziału w zawodach zaprzęgowych i startach w canicross na krótszych, sprinterskich dystansach. Nasz poradnik jest kierowany do wszystkich osób, które chcą po prostu biegać z psem. Rekreacyjnie, amatorsko lub intensywniej pokonywać dystanse odpowiednie dla waszej psio-ludzkiej drużyny jaką wspólnie tworzycie. Pamiętajcie, że ilości kilometrów, które pokonacie, treningi, które zaplanujecie nie zawsze zależą od Waszych ambicji, lecz możliwości i predyspozycji psa.
cz. II Trening biegowy
3. Trening psa i biegacza.
Biegamy już z psem kilka, a może i pod 10 kilometrów. Pies ciągnie przez cały dystans, czyli w sumie osiągnęliśmy to, co było naszym zamiarem. Aby biegać dalej i szybciej konieczne jest wprowadzenie konkretnych elementów treningu zarówno dla psa jak i siebie. Ważne by treningi wykonywane były regularnie (2-3/ tydzień), można wtedy optymalnie monitorować swój progres i psa. Nie można zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu przed oraz po biegu. Pamiętaj również o optymalnym nawodnieniu swoim i swojego psa (pisałam o tym w poprzedniej części).
Podstawowe elementy treningu biegowego (nie mam na myśli tutaj sprintów) to:
a) siła
b) wytrzymałość
c) wytrzymałość prędkościowa
d) trening uzupełniający
e) technika biegu
a) Tak jak pisałam w poprzedniej części trening z oponą/ łańcuchem jest nie tylko bardzo dobrym narzędziem do nauki ciągania, ale również świetnym treningiem budującym siłę psa. Warto go wprowadzić szczególnie na początku sezonu i z czasem zwiększać obciążenie. Rozpoczynamy od maksymalnie 1/3 masy ciała psa, możemy z czasem przejść do 1/2. Ważne by nie przesadzać z obciążeniem i dystansem, gdyż szczególnie młodego psa można „zajechać” – szczeniak nie zna możliwości swojego organizmu i może dając z siebie wszystko doprowadzić się do skrajnego przemęczenia, co powoduje, że już nigdy nie osiągnie szczytu swoich możliwości, jakie mógłby. [Tu zachęcam do przeczytania artykułu na stronie p. Andrzeja Górowskiego: http://www.psy-ratownicze.eu/dzial.php?id=4&art=52
Trening siłowy biegacza to przede wszystkim podbiegi. Nie jestem trenerem biegowym, odsyłam więc do fachowców: http://pokonamgranice.pl/podbiegi/.
Podbiegi możesz wykonywać z psem, lepiej jednak by skupić się na pracy swojego organizmu, bez pomocy ze strony psa. Trening z oponą i łańcuchem można także stosować z powodzeniem u biegacza, czyli na sobie 🙂
b) Wytrzymałość to w skrócie bieganie długiego dystansu (kilkanaście kilometrów) w stałym, nie za wysokim tempie.
Pod tym linkiem szczegóły kompletnego treningu:http://pokonamgranice.pl/tydzien-6-22-28-01-2018-jako-zapowiedz-bieg-dlugi/
Ten element bez problemu możecie wspólnie wdrożyć do swojego planu biegowego. Staraj się wytyczyć pętlę, gdzie nie musisz nagle zmieniać kierunków czy czekać na przejściu dla pieszych. Ważne, by był to bieg ciągły.
c) Budowanie wytrzymałości prędkościowej to przede wszystkim: interwały i tempówki. Pod tym linkiem szczegóły kompletnego treningu: http://pokonamgranice.pl/tydzien-5-15-21-01-2018-interwaly-tempowki/
To również elementy, które z powodzeniem możecie biegać wspólnie.
d) Uzupełnieniem treningu psa może być po prostu bieganie za piłką, zabawa na torze agility czy np. pływanie. Chodzi o zmienianie bodźców i wzmacnianie Waszej więzi. W treningu biegacza natomiast, trening uzupełniający to bardzo istotny element. Składają się na niego przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz posturalne. Samym bieganiem nie da się zrobić progresu. Nasz organizm to skomplikowana maszyna, która wymaga, by każda jej część współgrała z pozostałymi. Zatem, aby biegać dłużej i szybciej trzeba mieć nie tylko mocne nogi, ale sprawny cały organizm.
Podsyłam link do ćwiczeń dla biegaczy: http://www.magazynbieganie.pl/category/trening-biegacza/cwiczenia-dla-biegaczy-trening-biegacza/
e) Technika to element o którym często zapominamy. Warto skupić się na poprawności swojej sylwetki, zmniejszy ona ryzyko kontuzji, sprawi, że Twój krok będzie pewniejszy i dłuższy. Pod tym linkiem kompletny trening z techniką biegu oraz rytmami: http://pokonamgranice.pl/tydzien-7-29-01-04-02-2018-technika-biegu-rytmy/
Od dłuższego czasu przymierzam się do szerszego opisania III-go rozdziału “Motywowanie” i szukając inspiracji natrafiłam na bardzo ciekawy, a właściwie wyczerpujący temat. Artykuł znajduje się tutaj, na portalu Aktywnizpsmi.pl. W zasadzie w tekście Moniki Niewiadomskiej, behawiorystki oraz instruktorki agility, znajdziecie wszystko co potrzeba, by skutecznie motywować psa: https://aktywnizpsami.pl/porady-behawiorysty-budowanie-motywacji-u-psow-do-pracy/.
Sama pracuję z psami dość “charakternymi” (husky i wilczak czechosłowacki ) i nie wiem, czy moje spostrzeżenia będą miały zastosowanie do innych ras. Generalnie sama borykam się czasem z “olewką” ze strony Dragona (husky) – “dziś mi się nie chce i nie będę ciągnął”, natomiast z Freki ( wilczak ) chętniej biegnie “za zającem”, czyli innym biegaczem. Można w sumie iść trochę na skróty i wybrać sobie rasę psa, która z motywacją nie ma większego problemu, ale nie zawsze jest taka możliwość i chęć 🙂 Chciałabym, żebyście dołączyli się do dyskusji i zaproponowali swoje sposoby na zwiększenie motywacji do pracy Waszego -> naszych psów. Tak jak pisałam we wcześniejszych częściach ważne jest wprowadzenie psa w regularny trening i przerwy na regenerację, ale nawiązanie z psem relacji, w której praca jest sama w sobie nagrodąpowinna być naszym wspólnym celem.
More from Dyscypliny
Droga do biegania z psem ( część 2 )
W pierwszej części mini kompendium Anna Makuch przedstawiała zasady treningu posłuszeństwa oraz skupienia ze wskazaniem na naukę niezbędnych komend do …
Droga do biegania z psem ( część 1 )
Wiele osób poszukuje informacji dotyczących nauki biegania z psem, doboru odpowiedniego sprzętu oraz praktycznych porad z tym związanych. Liczymy, że …