Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich zazwyczaj bierze udział nieproporcjonalna liczba kobiet.
Niedawne badania prowadzone przez dr Johna-Tylera Binfeta, profesora nadzwyczajnego w Szkole Edukacji UBC Okanagan i dyrektora ds. budowania retencji akademickiej poprzez K9 (BARK), oceniły, czy istnieją różnice w samopoczuciu ze względu na płeć, organizując oddzielne sesje terapii psami dla tych, którzy zidentyfikowani jako uczestnicy płci żeńskiej, męskiej i zróżnicowanej pod względem płci.,,Dr Binfet przeprowadził liczne badania na temat korzyści płynących z terapii psami, ale według jego wiedzy jest to pierwsze badanie dotyczące terapii psami uwzględniające płeć.,,
„Wcześniejsze badania sprawdzały, czy to działa i jak działa, ale nie sprawdzały, na kogo to działa” – mówi dr Binfet. „Było to jedno z pierwszych badań, które sprawdzało, czy interwencje z udziałem psów działają równie dobrze w przypadku różnych płci”. Na potrzeby badania studenci samodzielnie wybrali swoją kohortę płci i zostali przydzieleni do sesji na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Przed sesjami przedstawiali raporty na temat dobrego samopoczucia. W szczególności mierząc ich samoocenę kampusu i powiązań społecznych, szczęścia, optymizmu, stresu, tęsknoty za domem i samotności.
W 20-minutowych sesjach wzięło udział łącznie 163 uczniów – 49 procent kobiet, 33 procent mężczyzn i 17 procent osób niebinarnych i innych płci. W grupach trzy-czteroosobowych uczniowie nawiązali kontakt z psem terapeutycznym i przewodnikiem, a po sesji wypełnili ankietę. Wyniki pokazały, zgodnie z oczekiwaniami, że nastąpił znaczny wzrost dobrostanu i zmniejszenie tęsknoty za domem, stresu i samotności. Wyniki wykazały również, że psy mają porównywalny pozytywny wpływ na zdrowie u osób o różnej tożsamości płciowej.
„W świetle poprzednich badań, z których wynikało, że uczestnikami były głównie kobiety, nasza próba obejmująca mężczyzn, uczestników o płynnej płci i uczestników o dwóch duszach pogłębia naszą wiedzę, że skuteczność tych interwencji nie wydaje się być zależna od płci” – mówi dr Binfet. „Zdecydowana większość odpowiedzi pokazała, że psy pomogły uczniom poczuć i doświadczyć czegoś pozytywnego, niezależnie od ich płci”.,,Odkrycia mogą mieć wpływ na programy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia na poziomie policealnym, ponieważ nauczyciele w dalszym ciągu poszukują tanich i nieskomplikowanych opcji włączających dla uczniów.
Recenzja Piotr Rukat, źródło: EurekAlert ,foto: pexels.com
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
W Australii psy dingo miały status “prawie człowieka”
Jest takie powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale dzikie psy dingo obecnie w Australii nie są bardzo lubiane. …