Jest takie powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale dzikie psy dingo obecnie w Australii nie są bardzo lubiane. Nie zawsze jednak tak było, gdyż nowe badania prowadzone przez ekspertów z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego i Uniwersytetu Australii Zachodniej sugerują, że dingo miały były tak cenione, że otrzymywały rytuały pochówku – a nawet były udomowione – przez ludność Pierwszych Narodów przed europejską kolonizacją.
Naukowcy zbadali szczątki na stanowisku archeologicznym Curracurrang na południe od Sydney, gdzie datowanie radiowęglowe kości dingo ujawniło, że zwierzęta chowano obok ludzi już 2000 lat temu.,,Według głównego badacza, dr Loukasa Koungoulosa, dbałość o pochowanie zwierząt sugeruje bliższy związek między ludźmi a dingo, niż wcześniej sądzono.
„Nie wszystkim obozowym dingo przeprowadzono rytuały pochówku, ale we wszystkich obszarach, w których odnotowuje się pochówki, proces i metody pochówku są identyczne lub prawie identyczne z tymi związanymi z obrzędami ludzkimi na tym samym obszarze” – stwierdził dr Koungoulos.,,
„Odzwierciedla to bliską więź między ludźmi i dingo oraz ich niemal ludzki status”.
,,Jednak pochówki nie były jedyną oznaką tego, że pierwsi ludzie w Australii udomowili dzikie dingo. Na miejscu znaleziono poważnie zniszczone zęby, co sugerowało dietę bogatą w duże kości, prawdopodobnie pochodzące z resztek ludzkich posiłków.
Na miejscu naukowcy zidentyfikowali także szczątki dingo w różnym wieku – od szczeniąt po zwierzęta w wieku od sześciu do ośmiu lat. To pokazuje, że mieszkańcy Pierwszych Narodów nie tylko troszczyli się o młode dingo, zanim wróciły na wolność, ale także budowali znacznie trwalsze relacje – argumentowali naukowcy.
„Te odkrycia oznaczają ważny postęp w naszym rozumieniu związku między Pierwszymi Ludami Australii a dingo” – stwierdziła współautorka, profesor Susan O’Connor.,,„Zanim Europejczycy osiedlili się w Australii, więź między dingo a rdzenną ludnością już się zakorzeniła. Jest to dobrze znane rdzennej ludności i zostało udokumentowane przez obserwatorów.,,
„Nasza praca pokazuje, że przed europejską kolonizacją łączyły ich długotrwałe relacje, a nie tylko przejściowe, tymczasowe skojarzenia odnotowane w epoce kolonialnej”.
Wyniki badania opublikowano w magazynie PLOS One.
Recenzja Piotr Rukat, źródło: EurekAlert ,foto: pixabay
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …