Na zwiedzanie z psami jednogłośnie zgodziła się grecka Centralna Rada Archeologiczna. Zmiany w regulaminach nie obejmą najbardziej znanych i najmocniej obleganych przez turystów zabytków. Zatem nie wejdziemy z psem do Akropolu w Atenach czy pałacu Knossos na Krecie, ale będą mile widziane w Werginie czy w Mykenach. Zwierzęta nie będą również wpuszczane na tereny starożytnych teatrów, świątyń, grobów oraz budynków z mozaikami na podłogach.
Nowe zasady obowiązujące w Grecji “zbliżą się do przepisów regulujących dostęp do zabytków w innych państwach europejskich” – oświadczyła ministerka kultury Lina Mendoni.
Oczywiście nie obędzie się bez ograniczeń: psy będą musiały być kontrolowane na krótkiej smyczy ( nie dłuższej niż 1 metr ), a większe psy będą musiały spacerować w kagańcach. Opiekunowie psów na wejściu mogą być poproszeni o okazanie książeczki zdrowia wraz z aktualnymi szczepieniami. Oczywiście opiekunowie psów będą zobowiązani do sprzątania nieczystości po swoim pupilu. Nowe zasady wejść do obiektów muzealnych zezwalają na wnoszenie mniejszych psów w torbach/pleckach lub transporterach turystycznych.
Przy wejściach mają też być zainstalowane klatki-kenele, w których będzie można pozostawić zwierzę na czas zwiedzania.
Tekst: Piotr Rukat 2023, źródło: Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu, foto: pixabay.com
More from Aktualności
Psy o spłaszczonych pyskach wydają się ludziom bardziej bezradne i przypominają niemowlę
Rasy psów ze spłaszczonym pyskiem lub brachycefaliczne ( krótkopyskie ), takie jak buldogi angielskie i francuskie, mogą wykazywać cechy "bezradności" …
Mózgi psów są dostrojone do mowy kierowanej przez samicę
Psy wykazują większą wrażliwość mózgu na mowę skierowaną do nich niż na mowę skierowaną do innych dorosłych, zwłaszcza jeśli jest …