Rasy psów ze spłaszczonym pyskiem lub brachycefaliczne ( krótkopyskie ), takie jak buldogi angielskie i francuskie, mogą wykazywać cechy “bezradności” poprzez częstsze spoglądanie na ludzi niż rasy psów o dłuższych kufach podczas zadania polegającego na pobieraniu pokarmu – sugeruje badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Większe zaangażowanie w kontakt z ludźmi i niższy poziom powodzenia zadania mogą sprawić, że ludzie uznają te rasy za “niemowlęce”, co może częściowo tłumaczyć ich utrzymującą się popularność jako zwierząt domowych pomimo odnotowanych problemów zdrowotnych. Dorottya Ujfalussy, członkini MTA-ELTE “Momentum” Companion Animal Research Group i współpracownicy ocenili zachowanie 15 buldogów angielskich i 15 buldogów francuskich w porównaniu z zachowaniem 13 węgierskich mudisów (psów pasterskich o średniej długości pyska) podczas zadania, w którym psy musiały spróbować otworzyć trzy pudełka, aby odzyskać kawałek jedzenia.
Pudełka z pokarmem wymagały różnych technik otwierania, różniły się trudnością (przy czym pudełko A było najtrudniejsze) i były prezentowane psom w losowej kolejności. Wszystkie psy obserwowały, jak eksperymentator umieszcza w pudełku kawałek kiełbasy Viener, a następnie miały dwie minuty na próbę otwarcia pudełka. W tym czasie eksperymentator i właściciel psa stali za psem poza zasięgiem jego wzroku.
“Zarówno buldogi angielskie, jak i francuskie otwierały pudełko o 93% rzadziej niż Mudis.”
Odnoszące sukcesy Mudis były również szybsze niż odnoszące sukcesy buldogi; przed upływem minuty około 90 procent Mudis otworzyło pudełko w porównaniu do około 50 procent buldogów. Jednak w porównaniu do Mudis, buldogi angielskie i francuskie były 4,16 i 4,49 razy bardziej skłonne do spoglądania na ludzi niż Mudis.
Autorzy sugerują, że te
Wyniki te wskazują na skłonność psów o krótkim pysku do szukania pomocy człowieka w obliczu problemów,
co z kolei może promować silniejsze relacje społeczne między właścicielami a tymi rasami psów ze względu na postrzeganą bezradność. W badaniu tym nie udało się jednak ustalić, czy psy o płaskiej twarzy są genetycznie predysponowane do wydawania się bardziej zależnymi od ludzi niż inne psy, ani czy postawy właścicieli wobec psów o płaskiej twarzy zachęcają do zachowań zależnych.
Recenzja Piotr Rukat, źródło: EurekAlert, foto: pixabay
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …