Nowe, międzynarodowe badanie wykazuje, że ludzie, którzy poświęcają więcej czasu na aktywności sportowe, mają tendencję do intensywniejszych treningów ze swoimi psami. Uważają także, że waga oraz kondycja fizyczna ich czworonożnych przyjaciół jest znacznie lepsza, bliska idealnej.
Naukowiec Sydney Banton ( University of Guelph, Ontario, Kanada ) wykazał, że otyłe psy mogą znacznie częściej borykać się z problemami zdrowotnymi. Zazwyczaj występuje cukrzyca i choroby serca, a obawy opiekunów dotyczące otyłości psów stale rosną na całym świecie. Wcześniejsze badania wykazały związki między masą ciała psów a dietą, ćwiczeniami i czynnikami socjodemograficznymi. Jednak próby były zazwyczaj niewielkie i koncentrowały się wyłącznie na poszczególnych krajach.
W celu uzyskania szerszej, międzynarodowej perspektywy, Banton i współpracownicy przeanalizowali wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 3 298 opiekunów psów mieszkających we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ankieta zawierała pytania dotyczące diet, ćwiczeń, a także masy ciała ludzi oraz ich psów. Wyniki badań opublikowano w sierpniu 2022 na łamach czasopisma “Plos One”.
Analiza odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie wykazała, że psy były aktywniejsze fizycznie, jeśli ich opiekunowie sami spędzali więcej czasu na ćwiczeniach i treningach. Bardziej aktywni właściciele byli również mocniej skłonni postrzegać swojego psa jako posiadającego idealną masę ciała. W Niemczech ankietujący uznają aktywność fizyczną jako niezwykle ważną, przez co częściej postrzegają masę ciała swoich psów jako prawidłową, a wręcz idealną ( czym częściej trenują, tym większe przekonanie, że pies jest zdrowszy ). Rzadziej zgłaszali, że np. lekarz weterynarii informował ich o problemach z nadwagą psa.
Natomiast mniej aktywni fizycznie opiekunowie młodych psów ( do 2-3 lat ) twierdzili, że ich psy mają odpowiednią wagę. Uważają, że dopiero dorosłe psy w wieku 5 lat i starsze mogą mieć problemy z nadwagą. Jeśli komunikowano im, że ich pies ma nadwagę, to odpowiadali, że próbują kontrolować masę ciała psa poprzez dietę. Np. ograniczenie spożycia niezdrowego pokarmu ze stołu, resztek naszych posiłków oraz zmniejszenie ilości podawania smakołyków.
Wyniki badań sugerują, że wielu właścicieli stara się kontrolować masę ciała psów poprzez dietę, a nie poprzez ćwiczenia i zdrowy tryb życia. Badacze wzywają, aby lekarze weterynarii w większym stopniu uświadamiali opiekunów o zmianach złych nawyków oraz większej aktywności fizycznej. Powinni zdecydowanie częściej pomagać w opracowaniu rutynowych ćwiczeń ułatwiających redukcję masy ciała psa.
Autor: Piotr Rukat, Źródło: PLOS ONE
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …