Relacje między opiekunem a psem wydają się podobne w przypadku psów urodzonych poza ich aktualnym miejscem życia. Potwierdzają to badania kanadyjskich naukowców.
Statystyki pokazują, że na całym świecie rośnie liczba psów adoptowanych i sprzedawanych za granice międzynarodowe. Wzrost ten budzi obawy dotyczące potencjalnych problemów zdrowotnych i behawioralnych u psów importowanych z krajów w dużej mierze o nieuregulowanych praktykach hodowli zwierząt. Opiekunowie, którzy adoptują psy, często zgłaszają “problematyczne” zachowania psów, dlatego coraz więcej badań stara się pogłębić zrozumienie relacji pies-właściciel.
Wbrew niektórym przekonaniom na temat psów pochodzących z zagranicy ( adopcji/importu z hodowli ), nowa analiza nie znalazła dowodów na gorsze relacje między kanadyjskimi opiekunami psów a psami urodzonymi poza Kanadą w porównaniu z tymi urodzonymi w Kanadzie. W czerwcu 2022 kanadyjski naukowiec Kai von Rentzell ( the University of British Columbia in Vancouver ) wraz ze współpracownikami przedstawili wyniki swoich badań w magazynie PLOS ONE.
Chcą rzucić nowe światło na to zagadnienie, Kai von Rentzell wraz ze współpracownikami przeprowadzili dwa badania ankietowe wśród kanadyjskich opiekunów psów. W jednym badaniu wzięło udział ponad 800 opiekunów psów, którzy odpowiedzieli na pytania zawarte w standardowych kwestionariuszach dotyczących relacji pies-opiekun. W drugim badaniu rozszerzono wyniki pierwszego, zadając dodatkowe pytania dotyczące trudnych zachowań psów, szkolenia, zdrowia, przywiązania i obciążenia związanego z posiadaniem psa.
Analiza statystyczna wyników obu badań wykazała, że jakość relacji między opiekunami psów była podobna między opiekunami psów urodzonych w Kanadzie i właścicielami psów urodzonych poza Kanadą. Obie grupy opiekunów zgłaszały jednakowe zadowolenie i przywiązanie do swojego psa, a występowanie problematycznych zachowań i problemów zdrowotnych było podobne w obu grupach. Ponadto opiekunowie psów urodzonych w Kanadzie częściej zgłaszali stosowanie surowych metod szkolenia i większe oczekiwania wobec swoich psów.
Wyniki te są zgodne z innymi badaniami sugerującymi, że postawy opiekunów mogą odgrywać większą rolę niż wrodzone cechy psów ( ras ) w określaniu jakości relacji pies-człowiek.
Autor recenzji: Piotr Rukat, Źródło: PLOS ONE
More from Aktualności
Szanujmy potrzeby i predyspozycje poszczególnych ras
Weterynarze radzą: szanujmy potrzeby i predyspozycje poszczególnych ras. Wszystkie psy mają 78 chromosomów, w których zawarta jest informacja genetyczna dająca …
Wilki i psy. Jak zmniejszyć ryzyko negatywnych interakcji?
Wilki unikają zabudowy i boją się człowieka, czasami jednak dochodzi do spotkań z ludźmi bądź ich psami. Obecność i sposób …