Dieta z nieprzetworzonego mięsa i surowych kości w okresie szczenięcym oraz dorastania może chronić psy przed niektórymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi w późniejszym życiu, sugerują badania opublikowane w raportach naukowych. W przeciwieństwie do tego wysoko przetworzona dieta oparta na krokietach i regularne spożywanie gryzaków ze skóry wiązały się ze zwiększonym ryzykiem problemów żołądkowo-jelitowych. Odkrycia te mogą mieć wpływ na zdrowie jelit u psów domowych.
Kwestionariusz częstotliwości spożywania pokarmów ryzykownych, opracowany w 2009 r. na Uniwersytecie w Helsinkach, w celu zbadania związków między dietą psów we wczesnym okresie życia a zgłaszaną przez właścicieli częstością występowania przewlekłej enteropatii ( CE – grupa chorób, które atakują jelito cienkie i jelito grube ) – trwającego zaburzenia żołądkowo-jelitowego charakteryzującego się biegunką, wymiotami i nadwagą w późniejszym życiu. Opiekunowie zgłaszali, jakie rodzaje pokarmu podawali swojemu psu, i jak często w okresie szczenięcia (od dwóch do sześciu miesięcy) oraz okresu dojrzewania (od sześciu do osiemnastu miesięcy). Diety były następnie powiązane z tym, czy u psów rozwinęła się przewlekła enteropatia w późniejszym życiu, czy też nie. Próba składała się z 4681 diet szczeniąt i 3926 diet dorastających psów, z których właściciele zgłosili później objawy CE u 1016 (21,7%) szczeniąt i 699 (17,8%) z grupy młodocianych diet.
Autorzy badania stwierdzili, że w porównaniu z wysoko przetworzoną dietą zawierającą krokiety, psy karmione nieprzetworzoną dietą opartą na mięsie – w tym surowym czerwonym mięsie, podrobach, rybach, jajach i kościach, ale także warzywach i jagodach – lub resztkach z ludzkich kuchni, a w tym takie produkty, jak gotowane ziemniaki i gotowane ryby w wieku szczenięcym lub w okresie dojrzewania, znacznie rzadziej doświadczały objawów CE w późniejszym życiu. Nieprzetworzona dieta u szczeniąt zmniejszały związane z tym ryzyko CE odpowiednio o 22,3% i 22,7%, podczas gdy powiązane ryzyko CE było o 28,7% większe w przypadku wysoko przetworzonej diety. W okresie dojrzewania nieprzetworzone diety i resztki z naszych stołów przyniosły zmniejszone ryzyko odpowiednio o 12,7% i 24%, w porównaniu z większym o 14,6% ryzykiem CE przy wysoko przetworzonej diecie.
W przypadku określonych pokarmów autorzy podają, że karmienie szczeniąt surowymi kośćmi lub chrząstkami kilka razy w tygodniu wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka CE o 33,2%, podczas gdy karmienie jagodami kilka razy w roku zmniejszało ryzyko o 28,7%. Jednak codzienne podawanie szczeniętom przetworzonych i poddanych obróbce chemicznej surowych skór ( popularne gryzaki ) wiązało się ze wzrostem ryzyka CE o 117,2%. Odkrycia te sugerują, że dostarczanie szczeniętom różnorodnych nieprzetworzonych i pełnowartościowych pokarmów we wczesnym okresie życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia CE w przyszłości, zdaniem autorów. Jednak, aby potwierdzić wyniki, potrzebne są dalsze badania – w tym oceniające dietę przez całe życie psów.
Tekst Piotr Rukat, marzec 2023 źródło: EurekAlert!
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …