Nowe badanie oferuje rzadkie kompleksowe dane na temat tego, czego opiekunowie mogą się spodziewać w ciągu sześciu miesięcy po adopcji psa ze schroniska. Psy te mogą wykazywać różne problematyczne zachowania, które zmieniają się, ale właściciele są zwykle bardzo zadowoleni z czworonożnego członka rodziny pomimo długiego okresu adaptacji.
Naukowcy ankietowali nowych właścicieli psów adoptowanych z pięciu schronisk w Ohio w czterech punktach czasowych po powrocie zwierzęcia do domu – siedem, 30, 90 i 180 dni później – przy użyciu narzędzia badawczego o nazwie Canine Behavioral Assessment & Research Questionnaire.
Wyniki wykazały, że psy wykazywały wysoki poziom agresji wobec obcych, swoich właścicieli i innych psów, który zmieniał się na różne sposoby w czasie, a problemy z zachowaniem związane z separacją zmniejszyły się w sześciomiesięcznym punkcie czasowym. Pod koniec badania 93,7% właścicieli oceniło ogólne zachowanie swojego psa jako doskonałe lub dobre, a 100% stwierdziło, że ich pupil bardzo dobrze lub umiarkowanie dobrze przystosował się do nowego domu.
“Naprawdę mogliśmy zobaczyć, gdzie na osi czasu zachowanie zwierzęcia może się zmienić lub nie, a to jest naprawdę kluczowe” – powiedział główny autor badania Kyle Bohland, adiunkt-klinicysta medycyny behawioralnej na Wydziale Weterynaryjnych Nauk Klinicznych Uniwersytetu Stanowego Ohio.
“System schronisk dotyka wielu istnień, zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych” – powiedział Bohland, którego praktyka koncentruje się na zachowaniu zwierząt towarzyszących. “Dlatego ważne jest, abyśmy byli w stanie doradzić właścicielom, co może, a co nie może się zmienić w przyszłości, aby mogli być lepiej przygotowani do radzenia sobie z tymi konsekwencjami, a następnie, miejmy nadzieję, zatrzymać psy w domach”.
Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.
Statystyki pokazują, że każdego roku ze schronisk w USA adoptowanych jest około 2 milionów psów.
Wyszukiwanie w Internecie informacji na temat adopcji psów ze schronisk zwróci wyniki sugerujące, że zachowanie tych zwierząt zmieni się trzy dni, trzy tygodnie i trzy miesiące po dołączeniu do gospodarstwa domowego. Trzy dni mają sens, powiedział Bohland, ponieważ wiadomo, że hormon stresu: kortyzol wzrasta u psów, gdy wchodzą do nowego środowiska, a następnie wraca do normy po kilku dniach.
“Ale zasada trzech tygodni i trzech miesięcy naprawdę nie miała podstaw naukowych” – powiedział. Wcześniejsze badania nad adoptowanymi psami ze schronisk przyjmowały fragmentaryczne podejście, testując jeden punkt w czasie w nowym domu lub wykorzystując niezatwierdzone ankiety.
Bohland i jego koledzy postanowili więc przyjrzeć się zmianom zachowania psów w ich domach na zawsze, korzystając z C-BARQ, który zapewnia znormalizowany sposób oceny zachowania poszczególnych psów. Zrekrutowali oni uczestników, którzy adoptowali psy z czterech schronisk w rejonie Columbus i jednego w Cleveland.
Dziewięćdziesięciu dziewięciu nowych adoptujących wypełniło pierwszą ankietę tydzień po zabraniu psa do domu, a powtórne ankiety zostały wysłane pocztą elektroniczną do tych uczestników po upływie jednego, trzech i sześciu miesięcy od adopcji. Sześćdziesięciu dwóch właścicieli odpowiedziało na wszystkie cztery ankiety.
Ankieta zawierała 42 pytania, w których poproszono uczestników o ocenę w skali 0-4 pobudliwości, agresji skierowanej wobec obcych, właścicieli oraz znajomych lub nieznanych psów, strachu, wrażliwości na dotyk, zachowań związanych z separacją, przywiązania i poszukiwania uwagi, gonitw i poziomu energii. Właściciele byli również proszeni w każdym punkcie czasowym o ocenę ich ogólnego zadowolenia z psa.
Dwie cechy, zachowania związane z separacją oraz przywiązanie i poszukiwanie uwagi, zmniejszyły się po sześciu miesiącach.
Spośród zachowań, które nie uległy zmianie, kilka nadal wyróżniało się wysoką częstością występowania w różnych punktach czasowych: agresja skierowana na psa (75%), agresja ze strony znajomego psa (37,8%) i agresja skierowana na właściciela (32,3%).
“Największą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy, było to, że mamy dużo agresji wśród psów w naszej społeczności. To zdecydowanie niepokoi mnie z punktu widzenia zdrowia publicznego i ludzkiego zdrowia psychicznego, ponieważ mamy wiele psów, które walczą – a to ma konsekwencje dla ludzi” – powiedział Bohland.
“Drugim ważnym elementem było to, że pomimo tego ludzie byli cholernie zadowoleni ze swoich psów” – powiedział. “Ta kombinacja wyników przypomina, że prawie każdy z nas na pewnym poziomie miał do czynienia z nieprzewidywalnymi problemami z zachowaniem, chorobami i dziwactwami związanymi ze starzeniem się zwierząt – i nadal kochamy nasze psy. Ogólnie rzecz biorąc, to naprawdę świadczy o więzi, jaka łączy ludzi z ich pupilami”.
Analiza statystyczna sugerowała, że w niektórych przypadkach rozmiar, wiek lub płeć psa były powiązane z określonymi zachowaniami. Psy leczone w schronisku lekami przeciwlękowymi były bardziej skłonne do wykazywania agresji wobec obcych i wrażliwości na dotyk po adopcji – prawdopodobnie dlatego, że zwierzęta te były trudniejsze w obsłudze od samego początku, a nie dlatego, że leki pogorszyły ich stan. Badacze celowo pominęli w analizie rasę – większość psów opisano jako mieszane.
Na podstawie tego, co badacze zaobserwowali w swojej praktyce, niektóre zmiany w zachowaniu mają sens: agresja wobec obcych może wzrosnąć, gdy psy czują się bardziej chronione w nowym środowisku, a lęk separacyjny logicznie spada, gdy psy przyzwyczajają się do rutyny domowej. Wrażliwość na dotyk może pozostać niezauważona przez wiele miesięcy – aż do pierwszego przycięcia paznokci.
W trakcie badania do schroniska zwrócono siedem adoptowanych psów, co dało wskaźnik zwrotów na poziomie 7,1%. Średnia krajowa stopa zwrotu wynosi około 15%.
“Najważniejsze jest to, że nie chcemy, aby psy wracały do schronisk” – powiedział Bohland. “Wiele z naszych badań pochodzi od klientów, którzy mają pytania. Mam więc nadzieję, że w dłuższej perspektywie pomoże to pracownikom schronisk i weterynarzom w ukierunkowaniu interwencji, które pomogą zatrzymać więcej psów w ich domach”.
Recenzja publikacji Piotr Rukat 2023; źródło: EurekAlert, foto: pixabay
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …