Od 21 listopada 2019 pasjonaci outdooru mogą biwakować w lasach na terenach wyznaczonych przez Lasy Państwowe. I to zupełnie legalnie w ramach pilotażowego programu, który dopuszcza ten rodzaj aktywności w kilkunastu regionach Polski o łącznej powierzchni 65 tys. ha. Oczywiście z psami także!
Niezmiernie ucieszyła nas ta wiadomość, ponieważ dla całkiem dużej społeczności outdoorowej w Polsce może to być preludium do czegoś, co można jakoś porównać do skandynawskiego prawa Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi). Dla niewtajemniczonych wyjaśnimy, że jest to prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Niewykluczone, że koncern Lasy Państwowe pragnie tym poprawić swój nadszarpnięty wizerunek w społeczeństwie. Tak, czy siak jest to dobry kierunek.
Pamiętajmy, że jest to projekt pilotażowy, który będzie mocno monitorowany oraz badany pod kątem wpływu ludzi na środowisko naturalne. Nie chcąc wylać dziecka z kąpielą sami biwakujący muszą przestrzegać jasnych zasad. Osoby z psami w szczególności muszą wykazać się odpowiedzialnością za swoje psy i dopilnować je, aby nie były nigdy spuszczane luzem na terenach leśnych.
Jak na razie mamy do dyspozycji tylko niewielką liczbę terenów Lasów Państwowych, ale dobre i to. Poniżej mapka.
Pamiętajcie zatem o kilku najważniejszych zasadach:
- psy mamy ZAWSZE na smyczy lub linkach, żeby nie goniły i płoszyły dzikich zwierząt
- biwakujemy w odpowiedzialny sposób, który nie pozostawi po nas żadnych śladów zgodnie z zasadą leave no trace, czyli zabieramy wszystkie śmieci , nie niszczymy runa, krzewów, drzew, nie zostawiamy resztek jedzenia
- możemy nocować w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa.
- w lesie możemy zbierać owoce i grzyby
Co należy zrobić, aby legalnie biwakować? Poniżej instrukcja:
- wchodzimy na portal Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
- klikamy przycisk “Mapy BDL”
- wybieramy zbiór “Mapa zagospodarowania turystycznego”, a na obszernej liście warstw wybieramy tylko ” Obszary pilotażowe bushcraft-surwiwal”
- pakujemy smycze, plecak oraz niezbędny ekwipunek
- informujemy nadleśnictwo drogą mailową o miejscu biwakowania
- ruszamy do lasu!
Jak nocować?
Można w hamaku pod tarpem – to dosyć popularny sposób wśród bushcraftowców i survivalowców, ale rekomendowany także przez Lasy Państwowe. Wybierając namiot poszukajcie odpowiedniego miejsca o utwardzonym podłożu, ponieważ zabronione jest rozgarnianie ściółki leśnej i uszkadzanie runa! Stąd właśnie rekomendacja spania w hamaku.
Pamiętajcie również, aby wyposażyć siebie i psa w odpowiedni, niezbędny ekwipunek outdoorowy: smycze, linki, miski turystyczne dla psów, posłania itp. Pies na biwaku potrafi być wspaniałym stróżem wyczuwając podchodzącą dziką zwierzynę, ale musicie zawsze kontrolować go smyczą lub linką, aby nie pognał za nią. Można do tego stosować stalowe linki jak podczas zawodów zaprzęgowych.
Na dziko także w Bieszczadach!
Dużym problemem w wyznaczaniu obszarów dopuszczających nocowanie w lesie na Podkarpaciu okazały się tereny chronione i ostoje dzikiej zwierzyny. Udało się jednak wytypować obszary leśne na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie” o powierzchni prawie 1000 ha. W Nadleśnictwie Baligród jest to 516 ha w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 ha w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry. Z programu pilotażowego wyjęte zostały natomiast ostoje zwierzyny i obszary podlegające wyższym formom ochrony przyrody.
Gorąco zachęcamy: biwakuj z psem w lesie, ale dokumentujcie także swój pobyt zdjęciami i filmikami wysyłając je po powrocie na adres nadleśnictwa. Możemy się oczywiście podzielić nimi w mediach społecznościowych. Nie jest to obowiązkowe, ale na pewno pomoże urzędnikom w ewaluacji programu. Liczymy, że jego pozytywna ocena włodarzy nie pozwoli zakończyć przedwcześnie programu, a może nawet przysłuży się do powiększenia legalnych stref do biwakowania.
Okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. Po tym czasie Lasy Państwowe mają zweryfikować, jak w praktyce sprawdziła się nowa, legalna forma korzystania obszarów leśnych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad i dobrych obyczajów rzecz jasna.
Piotr Rukat 2019
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …