Opiekunowie niedawno adoptowanych psów ze schronisk zazwyczaj zgłaszają wysoki poziom zadowolenia ze swoich nowych zwierząt, mimo że z czasem odnotowują wzrost zachowań problemowych. Zachowania agresywne wobec nieznajomych były zgłaszane u 62% psów bezpośrednio po adopcji, ale u 77% psów sześć miesięcy po adopcji.
Jak wynika z badania opublikowanego 16 sierpnia 2023 r. w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE przez Kyle’a Bohlanda z Uniwersytetu Stanowego Ohio w USA i jego współpracowników, psy ze schronisk obserwowane w swoich nowych domach przez sześć miesięcy po adopcji wykazywały więcej zachowań, takich jak agresja wobec obcych czy problemy ze szkoleniem.
Chociaż każdego roku dwa miliony psów jest adoptowanych ze schronisk w USA, przeprowadzono bardzo niewiele badań na temat zachowania psów w schronisku po umieszczeniu w domu. Bohland i współpracownicy przeprowadzili ankietę wśród właścicieli 99 psów adoptowanych z pięciu schronisk w Ohio w okresie od października 2020 r. do maja 2021 r., sprawdzając właścicieli siedem, 30, 90 i 180 dni po adopcji. W każdej iteracji ankiety opiekunowie psów byli pytani o następujące zachowania problemowe, punktując każde zachowanie wykazane przez ich psa od 0 do 4: pobudliwość, agresja kierowana przez nieznajomego, agresja kierowana przez właściciela, agresja kierowana przez psa, agresja kierowana przez znajomego psa, strach kierowany przez nieznajomego, strach niespołeczny, strach kierowany przez psa, wrażliwość na dotyk, zachowania związane z separacją, przywiązanie i poszukiwanie uwagi, trudności w szkoleniu, pogoń i poziom energii. W początkowej ankiecie pytano o podstawowe informacje demograficzne oraz o to, czy właściciel posiadał wcześniej psa. W każdej z czterech ankiet pytano właścicieli o ogólne zadowolenie z zachowania psa, wszelkie zmiany w gospodarstwie domowym od czasu adopcji oraz o to, czy nadal są właścicielami psa.
Co najważniejsze, właściciele zgłosili wzrost zachowań agresywnych skierowanych na obce osoby przy każdej kolejnej odprawie, który wzrósł z 62% psów po 10 dniach do 77% psów po 180 dniach – prawdopodobnie dlatego, że psy czuły się bardziej komfortowo w swoim domu, a ich zachowania ochronne / terytorialne wzrosły. W ciągu sześciu miesięcy badania właściciele zgłaszali również większą pobudliwość, wrażliwość na dotyk, trudności w szkoleniu i zachowania związane z pogonią w porównaniu do wartości wyjściowych. Zgłaszane zachowania związane z separacją, przywiązaniem i poszukiwaniem uwagi zmniejszyły się, prawdopodobnie dlatego, że psy zyskały pewność, że ich właściciele będą konsekwentnie wracać do domu. Ponadto siedem osób zwróciło adoptowanego psa w okresie badania. Pomimo ocen sugerujących wzrost niepożądanych zachowań, takich jak agresja wobec obcych i problemy ze szkoleniem, w końcowej ankiecie 100 procent właścicieli stwierdziło, że ich pies przystosował się do nowego domu bardzo dobrze lub umiarkowanie dobrze; 94 procent oceniło ogólne zachowanie psa jako doskonałe lub dobre, sześć procent jako przeciętne, a żaden właściciel nie zgłosił słabego/okropnego zachowania. Około 75% właścicieli stwierdziło, że ich zdaniem zachowanie psa poprawiło się z czasem.
W wynikach potencjalnie obecna jest stronniczość doboru próby, ponieważ uczestniczący właściciele psów zdecydowali się na udział w badaniu (z kartami podarunkowymi oferowanymi za wypełnienie pierwszej i końcowej ankiety). Mogą również istnieć zachowania, których ankieta nie uchwyciła, ale które są wysoko cenione przez właścicieli i które mogą wyjaśniać wysokie oceny satysfakcji w końcowej ankiecie.
Autorzy dodają: “Jest to jedno z najbardziej kompleksowych badań, wykorzystujących wiele punktów czasowych, w celu zbadania zachowań psów po adopcji. Wyniki pomagają schroniskom doradzać nowym opiekunom psów, dostarczając dokładniejszych informacji na temat tego, jakich zmian w zachowaniu można się spodziewać po adopcji. Miejmy nadzieję, że informacje te pozwolą ludziom szybciej uzyskać pomoc w przypadku problemów z zachowaniem psa i zatrzymać więcej psów w domach adopcyjnych”.
Recenzja publikacji Piotr Rukat; źródło: PLOS ONE, foto: pixabay
More from Aktualności
Psy o spłaszczonych pyskach wydają się ludziom bardziej bezradne i przypominają niemowlę
Rasy psów ze spłaszczonym pyskiem lub brachycefaliczne ( krótkopyskie ), takie jak buldogi angielskie i francuskie, mogą wykazywać cechy "bezradności" …
Mózgi psów są dostrojone do mowy kierowanej przez samicę
Psy wykazują większą wrażliwość mózgu na mowę skierowaną do nich niż na mowę skierowaną do innych dorosłych, zwłaszcza jeśli jest …