Relacja psa z właścicielem jest związana z poziomem stresu. Taki jest wniosek z niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Linköping w Szwecji. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports sugerują również, że związek między stresem a cechami osobowości właściciela różni się w zależności od rasy psów.
Naukowcy zbadali, czy na poziom stresu u psów mają wpływ ludzie, z którymi mieszkają. Poziom stresu z ostatnich kilku miesięcy można określić zarówno u psów, jak i u ludzi, mierząc poziom hormonu stresu przechowywanego we włosach w miarę ich wzrostu.
Naukowcy zebrali włosy zarówno od psów, jak i właścicieli i zmierzyli w nich poziom kortyzolu, najważniejszego hormonu stresu. Interesowało ich, czy istnieją różnice między różnymi rasami psów. Hodowla doprowadziła do genetycznej selekcji różnych ras do różnych zadań. W badaniu wzięło udział 18 psów z ras, które zostały wyhodowane do samodzielnych polowań, takich jak szwedzki elkhound, norweski elkhound i jamnik. Druga grupa obejmowała psy z dawnych ras, które są genetycznie bliżej spokrewnione z wilkiem niż inne rasy. W tej grupie znalazły się 24 psy z takich ras jak shiba inu, basenji i siberian husky. Wszyscy właściciele wypełniali kwestionariusze dotyczące osobowości własnej i swojego psa. Odpowiadali również na pytania dotyczące ich relacji z psem, w tym takich kwestii jak sposób, w jaki właściciel doświadczał interakcji z psem, stopień emocjonalnego przywiązania do psa oraz stopień, w jakim posiadanie psa powodowało problemy.
“Wyniki pokazały, że osobowość właściciela wpływała na poziom stresu u psów myśliwskich, ale co ciekawe nie u psów ras pierwotnych/starożytnych. Ponadto, relacje między psem a właścicielem wpływały na poziom stresu u psów. Tak było w przypadku obu typów, ale wynik był mniej wyraźny w przypadku psów starożytnych” – mówi Lina Roth, starszy wykładowca na Wydziale Fizyki, Chemii i Biologii Uniwersytetu w Linköping.
W poprzednim badaniu ci sami naukowcy zauważyli, że psy z ras pasterskich, które zostały genetycznie wybrane ze względu na ich zdolność do współpracy z ludźmi, odzwierciedlają długoterminowy poziom stresu swojego właściciela. Kiedy teraz badacze dodali informacje o związku psów pasterskich z ich właścicielami, okazało się, że związek ten był istotny dla długoterminowego poziomu stresu również u tych psów.
Badacze stwierdzają, że na długotrwały stres najmniejszy wpływ ma właściciel i jego relacja z psem w przypadku ras starożytnych. Psy myśliwskie wykazują wyraźne powiązania zarówno z osobowością właściciela, jak i jego relacją z psem, ale dopiero psy pasterskie wykazują wyjątkową synchronizację z długotrwałym stresem u właściciela.
“Uważamy, że synchronizacja stresu jest konsekwencją hodowli psów pasterskich do współpracy z ludźmi, natomiast związek z właścicielem i osobowość właściciela są ważnymi parametrami wpływającymi na synchronizację poziomu stresu” – mówi Lina Roth.
Autor recenzji: Piotr Rukat, Źródło: EurekAlert! , foto: pexels.com
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …