Psy i ludzie w podobny sposób przetwarzają postawy ciała w swoich mózgach. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu pokazuje, że informacje pochodzące z postawy ciała odgrywają u psów równie ważną rolę, jak u ludzi. Wyniki dają nowy wgląd w to, jak psy i ludzie postrzegają siebie nawzajem oraz swoje otoczenie. Potwierdzają, że płat skroniowy odgrywa kluczową rolę w komunikacji społecznej i percepcji. Wyniki badania opublikowano obecnie w czasopiśmie Communications Biology.
Ludzie i naczelne mają obszary mózgu w płacie skroniowym, które specjalizują się w postrzeganiu twarzy i ciał. Psy posiadają również płat skroniowy, który wyewoluował niezależnie od mózgu naczelnych. Badania behawioralne przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że psy, podobnie jak ludzie, są ekspertami w postrzeganiu mimiki i gestów ciała, takich jak sygnały ręczne. „To, czy ta wiedza behawioralna znajduje również odzwierciedlenie w mózgu psa, było treścią naszego badania. Tylko kilka grup badawczych może przeprowadzić porównawcze badania rezonansu magnetycznego z psami” – wyjaśnia pierwsza autorka Magdalena Boch.
,,Grupa badawcza kierowana przez Magdalenę Boch, Clausa Lamma i Ludwiga Hubera jest jedną z zaledwie czterech na świecie prowadzących badania rezonansu magnetycznego (MRI) na psach domowych. Opracowali protokoły szkoleniowe, aby stopniowo przyzwyczajać psy do środowiska MRI. Psy nie są poddawane sedacji i mogą w dowolnym momencie opuścić badanie MRI.
Badanie z udziałem 40 ludzi i 15 psów domowych dostarczyło pierwszych dowodów na to, że psy, podobnie jak ludzie, mają obszar mózgu w płacie skroniowym, który specjalizuje się w wizualnej percepcji pozycji ciała. Ponadto dalsze obszary mózgu psa są w równym stopniu zaangażowane w postrzeganie twarzy i ciał. Jednak w przeciwieństwie do ludzi nie dotyczyło to tylko wzrokowych obszarów mózgu. Kiedy psy patrzą na twarze i ciała, istnieją również różnice w aktywacji obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie zapachów.
,,U ludzi autorzy zidentyfikowali dodatkowo znane już obszary specjalizujące się wyłącznie w percepcji twarzy.My, ludzie, komunikując się z innymi, często skupiamy się na twarzy. Nasze wyniki sugerują, że twarze są również ważnym źródłem informacji dla psów. Jednak postawa ciała i holistyczna percepcja wydają się odgrywać nadrzędną rolę” – wyjaśnia Magdalena Boch.
,,Wyspecjalizowane obszary mózgu były równie aktywne u psów, gdy patrzyły na zdjęcia przedstawicieli tego samego gatunku lub ludzi. To podkreśla bliską więź między psami i ludźmi” – mówi Ludwig Huber. „Psy i ludzie mogą nie być blisko spokrewnieni, ale od tysięcy lat są bliskimi towarzyszami. Dlatego porównanie psów i ludzi daje nam także nowy wgląd w tak zwaną zbieżną ewolucję procesów percepcji społecznej i przetwarzania informacji” – Claus Lamm podsumowuje.
Recenzja Piotr Rukat, źródło: EurekAlert ,foto: pixabay
More from Aktualności
Wilki cierpią od chorób odkleszczowych
Wykorzystując metody molekularne naukowcy potwierdzili, że wilki w Polsce zarażają się różnymi patogenami roznoszonymi przez kleszcze. Najczęściej obecny jest u …
Terapia z psem zapewnia równy komfort niezależnie od płci
Chociaż istnieje wiele badań wykazujących, że programy dogoterapii mogą poprawić dobrostan społeczny i emocjonalny danej osoby, w wielu z nich …